leasing operacyjny

Leasing operacyjny to jedna z najkorzystniejszych i najpopularniejszych form finansowania inwestycji wybierana przez przedsiębiorców. W skrócie to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą(finansującym) a leasingobiorcą(korzystającym), którą można porównać do wynajmu. Przedmiot umowy leasingu pozostaje składnikiem majątku leasingodawcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorcy w zamian za określoną opłatę przysługuje prawo do użytkowania środka trwałego przez okres wskazany w umowie.

Udział własny oraz miesięczne opłaty leasingowe stanowią jednorazowy koszt uzyskania przychodu po stronie leasingobiorcy. Podatek VAT jest ujęty w każdej opłacie leasingowej i podlega co miesięcznym rozliczeniu. W momencie zakończenia umowy leasingobiorcy przysługuje prawo do nabycie przedmiotu leasingu za określoną w umowie procentową wartością początkową środka trwałego.

Minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego jest ustalany w oparciu o stawkę amortyzacji środka trwałego, którego umowa dotyczy.